7

У НСЗУ радять громадянам залишатися дома та колядувати онлайн.

Національна служба здоров’я України напередодні Різдва вирішила розповісти українцям про безпеку різдвяного святкування та надала відповідні поради.

Для цього НСЗУ розмістила в соцмережах допис із порадами, як запобігти неприємним ситуаціям, щоб не потрапити у лікарню.

У НСЗУ нагадали, що Різдво та все, що його супроводжує, не повинно обмежуватись одним днем. Приділяти увагу тим, хто цього потребує найбільше, знаходити добрі слова, робити добрі вчинки – все це має бути завжди.

Поради НСЗУ зведені до наступного.

  • Якщо ви дотримувались різдвяного посту, подбайте про те, щоб вийти з нього з мінімальним стресом для організму. Запитайте поради у свого сімейного лікаря щодо правильного харчування після дотримання посту. Особливо, якщо маєте певні проблеми з травленням .
  • Якщо ви звикли відвідувати службу в церкві, зробіть цього року виняток із правил. Замініть відвідини на перегляд онлайн-трансляції. Докладіть зусиль, щоб переконати своїх рідних старшого віку вчинити так само. Допоможіть їм знайти та налаштувати перегляд різдвяної трансляції.
  • Загалом порада віддавати перевагу онлайн-участі стосується будь-чого, а не тільки служби церкві. Мова і про колядування, перегляд кіно, концерт, шопінг, зустрічі з друзями та рідними, які мешкають окремо. Залишатися вдома – найкращий спосіб захистити себе та інших.
  • Подорожі збільшують шанс отримати та поширити вірус, що викликає COVID-19. Тож якщо можна утриматись від подорожі, зробіть це. Особливо – якщо неможливо здійснити мандрівку власною автівкою у колі тих, з ким мешкаєте разом.

Щодо подорожі.

НСЗУ радить тим, хто планує на Різдво подорожувати наступне:

 – з’ясувати який рівень захворюваності у регіоні, де плануєте відпочинок;

– вияснити чи не заповнені там лікарні пацієнтами з COVID-19;

– згадати чи уклали ви декларацію з лікарем і чи маєте його контакт на випадок підозри на COVID-19 під час відпустки.

Також необхідно обирати таке місце для відпустки, куди легко дістатись або власним авто, або одним видом транспорту без пересадок та очікувань на вокзалі, максимально обмежувати перебування у місцях скупчення людей.

Для цього краще купувати усі квитки онлайн, а їжу та напої для подорожі краще взяти з собою у ланчбоксах та термосі.

У НСЗУ вважають найбезпечнішим способом святкувати Різдво вдома, у колі людей, з якими ви разом мешкаєте в одній квартирі чи будинку. Лікарі радять не запрошувати гостей, які мешкають в інших місцях чи містах. Особливо – найстарших рідних. Бабусю з дідусем рекомендують підключити через відеозв’язок. І вони святкуватимуть поруч, хоч і залишатимуться на безпечній відстані.

Для тих, хто все-таки вирішив запросити або відвідати гостей на Різдво, прохають пам’ятати про наступні засоби безпеки:

– варто максимально обмежити кількість гостей;

– віддавати перевагу прогулянці на свіжому повітрі, ніж святкуванню у закритому приміщенні. Але з оглядом на погодні умови, дотриманням безпечної дистанції. Необхідно оминати місця скупчення людей;

– збираючись у закритому приміщенні, необхідно пам’ятати про провітрювання, етикет кашляння або чхання, окремий посуд для кожного та дистанцію навіть за столом;

– у жодному разі не долучайтеся  до спільного святкування або подорожі, якщо існує підозра або підтверджений COVID-19. Або якщо тримає очікування на результати тесту чи мав місце контакт з людиною, у якої діагностували коронавірусну хворобу.

Привітаннями з Різдвом У НСЗУ не обмежилися та вирішили, що це гарна нагода нагадати лікарям про лікарську етику та деонтологію. Тому у службі розповіли про повагу до автономії пацієнта.

На думку Служби здоров’я, автономія – це не лише право дієздатного пацієнта сказати “ні”, відмовившись від лікування чи процедур. Це також право пацієнта брати участь у прийнятті рішень щодо власного лікування. Право отримувати достовірну всебічну інформацію, щоб набути компетентності у прийнятті рішення.

Саме надання лікарем пацієнту всієї необхідної інформації сприяє його максимальній свободі у прийнятті рішення.

Перед тим, як зробити вибір, пацієнт повинен знати про наслідки своєї згоди чи відмови від певної дії. Звичайно, це не стосується надання екстреної допомоги.

Поради лікарям стосовно надання автономії пацієнту полягають у наступному:

– Залучайте пацієнта до процесу лікування, пояснюйте, що успішність лікування залежить і від нього самого.

– Потрібно надавати пацієнту всю інформацію стосовно його стану здоров’я та необхідних маніпуляцій, щоб пацієнт набув компетентності у прийнятті рішення. Не приховуйте інформації про стан здоров’я від пацієнта.

– Будуйте у вашому закладі пацієнтоорієнтовану модель комунікації з пацієнтами. Адже пацієнт має право на повагу з боку медичного персоналу.

– Пацієнт має право у тому числі ухвалювати рішення стосовно власного здоров’я відповідно до власних цінностей, віросповідання тощо.

– Повага до автономії пацієнта також передбачає, що людина має право свідомо відмовитись від отримання медичної інформації і повністю довіритись лікарю.

 

Раніше Національна служба здоров’я порадила українцям, як правильно дзвонити сімейному лікарю.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.